Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Skulle nogen gå og glæde sig til årets store julefrokost med musik og dans, så kan det godt være, at man skulle begynde at glæde sig til noget andet. Det fortæller Allan Hansen, der er regionsformand i HORESTA og ejer af Folkets hus, skriver Lollands-Posten.
Han vurderer, at den seneste forsamlingsgrænse på max 50 personer, og de stramme restriktioner med afstandskrav vil medføre, at restauranter og hoteller, som tidligere, gennemførte fælles julefrokoster med musik og dans, vil blive hårdt ramt med både aflysninger og manglende bestillinger.
”Mange større virksomheder dropper helt årets julefrokost, mens andre vælger at neddrosle og holde deres julearrangement i egne rammer på en helt ny måde. Det medfører, at lokale cateringvirksomheder og andre lignende virksomheder, kan se frem til juletid med øget aktivitet, hvor der skal servicere langt flere typer virksomheder, som ellers har for vane at deltage i fælles julearrangementer”.
Lige nu opfordrer han derfor hotellerne og restauranterne til at tilpasse sig den særlige situation i år.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
- 
                            Ny HORESTA-direktør vil ændre fortællingen om branchen30-10-2025 
 
- 
                            Venstre-profil: Kommuner skal kunne tvinge Airbnb til at udlevere data30-10-2025 
 
- 
                            Korttidsudlejning kobles til ulovlig CPR-registrering i København30-10-2025 
 
- 
                            S og V går sammen i ny alliance for flere p-pladser i København30-10-2025 
 
- 
                            Fødevareminister nedlægger stillinger og samler styrelser i ny enhed30-10-2025 
 
- 
                            The Guardian hylder Fyn som eventyrlig og magisk rejsedestination30-10-2025 
 
- 
                            Hotel Faaborg solgt efter kort tid på markedet30-10-2025 
 
- 
                            Hvide Sande Havn udbyder nøgleområde til hotel- og ferieudvikling30-10-2025 
 
