Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Mange medlemmer af Horesta oplever problemer med at låne penge under coronakrisen. Derfor efterlyser Horesta samfundssind fra bankerne, skriver Fyns Amts Avis.
”I den situation, vi er i lige nu, har vi alle et ansvar for at hjælpe denne branche. Det gælder også bankerne. Ordet samfundssind, som vi lært i denne tid, kommer i spil her,” siger politisk chefkonsulent i Horesta, Kristian Nørgaard.
Mange virksomheder i branchen er udfordret af, at hjælpepakkerne fra i sommer endnu ikke er kommet til udbetaling, da ordningen først skal godkendes i EU.
”Vores erhvervsminister har så foreslået, at man får hævet kassekreditten eller tager et lån, mens man venter på pengene, og han har udtrykt en forventning til, at bankerne hjælper med det. Men vi hører, at det er et problem fra mange medlemmer at få forøget kassekreditten eller overhovedet få en erhvervskonto. Det er ikke et voldsomt udbredt problem, men det er udbredt i alvorlig grad,” siger Kristian Nørgaard.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Styrk din ESG-rapportering med ESG Monitor
05-12-2025
PRESSEKLIP
-
Vejle får nyt hotel med 87 værelser
05-12-2025
-
Udeblivelser koster københavnsk restaurant 150.000 kr.
05-12-2025
-
Danske Hoteller fejrer 35 år med fokus på lokal forankring
05-12-2025
-
Ny aftale med Forsvaret sikrer fremtiden for Aarhus Airport
05-12-2025
-
Nordsjællandsk grillkæde åbner nyt spisested
05-12-2025
-
Politikere drømmer om festivalplads og kæmpearena i København
05-12-2025
-
Ny formand skal styrke madkulturen i Danmark
05-12-2025
-
Delte meninger om autocampere i turismeerhvervet
05-12-2025