Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Desperationen er til at tage og føle på, når man ringer rundt til restauratørerne. De næste måneder plejer at være dem, hvor restauranterne tjener deres penge efter de stille vintermåneder. Nu gruer de for, hvordan de skal komme helskindet gennem foråret uden at afskedige personale eller i værste fald lukke helt. For situationen ændrer sig minut for minut.
Hos brancheorganisationen HORESTA har de modtaget hundredvis af bekymrede opkald fra deres medlemmer. De er ikke i tvivl om, at restaurationsbranchen vil tabe milliarder af kroner på coronakrisen.
”Det er et hårdt pres på branchen fra den ene dag til den anden, så det gør rigtigt ondt. Vi frygter, at det fortsætter, og at der er virksomheder, som bukker under, hvis ikke de får økonomisk hjælp meget hurtigt,” siger administrerende direktør i Horesta Katia K. Østergaard.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Global uro kan give opblomstring i dansk påsketurisme
31-03-2026
-
Djurs Sommerland og Legoland åbner i påsken: Har store forventninger til 2026
31-03-2026
-
UNESCO-udnævnelse løfter turismen ved Møns Klint
31-03-2026
-
Ny bestyrelse tegner HORESTA i Hovedstaden: Direktør for Charlottehaven er iblandt
31-03-2026
-
Hotel Stella Maris vender underskud til plus og skifter struktur
31-03-2026
-
47 kommuner vil være med i nyt rutenet for vandrere
31-03-2026
-
Snart åbner Egtvedpigens Verden som ny turistattraktion
31-03-2026
-
Internationalt: Spanien giver Airbnb millionbøde for ulovlig udlejning
31-03-2026