Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Coronavirussens udbrud rammer Arp-Hansen Hotel Group som en hammer – og dens langsigtede effekter er det, der bekymrer på chefgangen, skriver EjendomsWatch.dk.
"Vi har noget at tære af, men det koster altså også at have hoteller kørende næsten uden gæster. Det interessante bliver, hvad er det er for et København, vi møder efter krisen. Hvordan bliver rejsemønstrene, hvilke flyselskaber er tilbage? Hvordan med krydstogtturismen? Det er mange uafklarede spørgsmål," siger Dorte Krak, adm. direktør og medejer af hotelkæden., til EjendomsWatch.
Arp-Hansen har selv to omfattende hotelprojekter undervejs i København. I 2019 købte gruppen den tidligere kontorejendom Falck-huset i Bernstorffsgade. Ejendommen skal laves om til et af Europas største luksushoteller med 433 værelser og 1650 sengepladser.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Global uro kan give opblomstring i dansk påsketurisme
31-03-2026
-
Djurs Sommerland og Legoland åbner i påsken: Har store forventninger til 2026
31-03-2026
-
UNESCO-udnævnelse løfter turismen ved Møns Klint
31-03-2026
-
Ny bestyrelse tegner HORESTA i Hovedstaden: Direktør for Charlottehaven er iblandt
31-03-2026
-
Hotel Stella Maris vender underskud til plus og skifter struktur
31-03-2026
-
47 kommuner vil være med i nyt rutenet for vandrere
31-03-2026
-
Snart åbner Egtvedpigens Verden som ny turistattraktion
31-03-2026
-
Internationalt: Spanien giver Airbnb millionbøde for ulovlig udlejning
31-03-2026