Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Alle natklubber holder fortsat lukket, så festglade mennesker må danse derhjemme - eller på Islands Brygge, hvor flere naboer klager over larmen. Men nu foreslår en natklubejer at holde dansefester om dagen efter berlinsk forbillede. Det skriver Politiken.
I den tyske hovedstad har bystyret besluttet at gøre det muligt at afholde lovlige dansefester i byens parker og på åbne pladser. Tanken er at give en hjælpende hånd til byens festscene og at glæde de borgere, der savner at slå sig løs.
Det får nu Sebastian Henriksen, der er medstifter af natklubben Ved Siden Af ved Rådhuspladsen, til at foreslå, at man kunne gøre noget lignende i København. For eksempel i Valbyparken eller på Refshaleøen.
Men Sebastian Henriksen tror, at lovlige fester vil kunne begrænse den ulovlige støj, og at det i øvrigt ville være nemmere at styre festdeltagerne om dagen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Global uro kan give opblomstring i dansk påsketurisme
31-03-2026
-
Djurs Sommerland og Legoland åbner i påsken: Har store forventninger til 2026
31-03-2026
-
UNESCO-udnævnelse løfter turismen ved Møns Klint
31-03-2026
-
Ny bestyrelse tegner HORESTA i Hovedstaden: Direktør for Charlottehaven er iblandt
31-03-2026
-
Hotel Stella Maris vender underskud til plus og skifter struktur
31-03-2026
-
47 kommuner vil være med i nyt rutenet for vandrere
31-03-2026
-
Snart åbner Egtvedpigens Verden som ny turistattraktion
31-03-2026
-
Internationalt: Spanien giver Airbnb millionbøde for ulovlig udlejning
31-03-2026