Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Mange af hovedstadens hoteller frygter for fremtiden efter en sommer, hvor antallet af turister har været helt i bund, fortæller TV2/Lorry.
I perioden mellem 10. og 16. juli i år var blot 27,2 procent af hovedstadens hotelværelser booket. I samme periode i fjor var tallet på 88,3 procent.
”Hovedstadsområdet er jo særligt hårdt ramt, og det skyldes, at størsteparten af turisterne kommer hertil. Og det er klart, at jo mere af ens omsætning, der er afhængig ud udenlandske gæster, jo mere kan man mærke det”, sagde HORESTAs medlemschef, Nadeem Wasi fredag til TV2/Lorry.
Et af de steder, hvor man kæmper for sin overlevelse, er på Saga Hotel i København.
”Det er simpelthen helt surrealistisk og forfærdeligt, og det fylder utrolig meget i hverdagen, om vi overhovedet kan overleve på sigt,” sagde ejer Søren Kaas til TV2/Lorry.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Modstand mod nyt luksushotel på Vesterbro
02-01-2026
-
Optimisme i dansk turisme trods global uro
02-01-2026
-
Fynsk restaurantsatsning spreder sig til Jylland
02-01-2026
-
Tilbud dominerer restaurantstrategier i USA
02-01-2026
-
Britiske pubber ramt af skattehop og stigende omkostninger
02-01-2026
-
Ebeltoft Park Hotel får ny ejer og nyt liv
02-01-2026
-
Søren Frank fastholder sin magt i madens verden
02-01-2026