Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
”Vi styrtbløder jo i forvejen.” Sådan lyder det fra HORESTA, efter hotelbranchen i Syd- og Sønderjylland endnu engang er blevet sat på prøve af coronavirussen. Det sker, efter at Tyskland har indført en hjælpepakke på 130 milliarder euro, hvoraf en del af pakken er gået til at sænke momsen for at hjælpe hårdt ramte virksomheder efter coronakrisen, skriver JydskeVestkysten.
Det betyder, at tyske hoteller har fået sænket momsen fra syv til fem procent. Det kommer ifølge HORESTA til at have store konsekvenser for den danske hotelbranche i grænseregionen, hvis regeringen ikke skrider ind.
”Branchen frygter, at der kommer konkurser, når hjælpepakkerne ophører. Hotellerne blev presset af seks dages-reglen, men nu bliver de yderligere presset af momsnedsættelsen. Vores moms på hoteller ligger fortsat på 25 procent. Tyskland har historisk haft en moms på 19 procent, den blev sat ned til syv i januar i 2010, og nu er den yderligere blevet sat ned. Det presser os jo,” siger Sten Slot, der er formand for HORESTA Syddanmark.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Modstand mod nyt luksushotel på Vesterbro
02-01-2026
-
Optimisme i dansk turisme trods global uro
02-01-2026
-
Fynsk restaurantsatsning spreder sig til Jylland
02-01-2026
-
Tilbud dominerer restaurantstrategier i USA
02-01-2026
-
Britiske pubber ramt af skattehop og stigende omkostninger
02-01-2026
-
Ebeltoft Park Hotel får ny ejer og nyt liv
02-01-2026
-
Søren Frank fastholder sin magt i madens verden
02-01-2026