Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Skal man møde en ny kunde eller servicere en maskine i udlandet, kan man fremover roligt tage afsted. Udenrigsministeriet ændrer formuleringen i rejsevejledningerne, så fremgår, at alle erhvervsrejser som udgangspunkt betragtes som nødvendige rejser. Det fremgår af en meddelelse fra Udenrigsministeriet søndag morgen, skriver Ritzau.
Ændringen er et af flere initiativer, som Udenrigsministeriet lancerer for at forbedre vilkårene for erhvervsrejsende og dansk erhvervsliv.
"Hvis dansk eksport skal genstartes, er det afgørende, at for eksempel danske rejsemontører, salgsmedarbejdere og andre erhvervsrejsende nemmere kan rejse ud på forsvarlig vis," skriver ministeriet.
Ud over vejledningsændringen bliver det muligt for erhvervsrejsende at tage en kviktest umiddelbart efter hjemkomst til Danmark. Er den negativ, kan man gå tilbage på arbejde.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Global uro kan give opblomstring i dansk påsketurisme
31-03-2026
-
Djurs Sommerland og Legoland åbner i påsken: Har store forventninger til 2026
31-03-2026
-
UNESCO-udnævnelse løfter turismen ved Møns Klint
31-03-2026
-
Ny bestyrelse tegner HORESTA i Hovedstaden: Direktør for Charlottehaven er iblandt
31-03-2026
-
Hotel Stella Maris vender underskud til plus og skifter struktur
31-03-2026
-
47 kommuner vil være med i nyt rutenet for vandrere
31-03-2026
-
Snart åbner Egtvedpigens Verden som ny turistattraktion
31-03-2026
-
Internationalt: Spanien giver Airbnb millionbøde for ulovlig udlejning
31-03-2026