Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Værelserne står lige nu tomme, og vandet ligger brak i spaen hos Hotel Viking i Sæby. Nok er gæsterne hjemsendte, men vikingerne løber stadig stærkt på hotellet. For her udnytter de tiden under den nordjyske nedlukning til at sætte gang i en større renovering af spa og værelser, som ellers først var planlagt til næste år, skriver MigOgAalborg.
Hvor mange andre hoteller bløder og dropper planer for fremtiden, så trykker man i stedet speederen i bund og fremrykker investeringer for adskillige millioner kroner.
“Den seneste nedlukning har vi valgt at bruge effektivt. Det er langt nemmere at renovere vores værelser og spa, når vi alligevel skal holde lukket. De investeringer, der var planlagt i 2021, er rykket frem, så vi går i gang nu,” fortæller direktør Brian Fabricius til MigogAalborg.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Danske Hoteller øger omsætning og overskud
13-03-2026
-
Morten Dahlin håber at fortsætte som turismeminister efter valget
13-03-2026
-
2025 blev et rekordår for Københavns Lufthavn
13-03-2026
-
Nyt kunstmuseum i Thy på international Time-liste
13-03-2026
-
Hotel Kongens Ege gør klar til genåbning
13-03-2026
-
Kontrolkampagne fra Fødevarestyrelsen: Fokus på mærkning af fisk
13-03-2026