Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Tivoli lukker resten af året og aflyser dermed sit store julemarked på grund af de nye coronarestriktioner. Det har ledelsen i Tivoli besluttet oven på pressemødet i Statsministeriet mandag, hvor der blev lagt yderligere begrænsninger på danskernes færden, skriver Berlingske.
Lukningen gælder fra onsdag, hvor de nye restriktioner træder i kraft, og resten af julesæsonen og betyder, at Tivolis forventede underskud nu bliver endnu større.
”Tivolis forretning hviler på fire hovedaktiviteter, der komplementerer hinanden og udgør den samlede Tivoli-forretning: have, forlystelser, mad og kultur. Når Tivoli hverken kan invitere gæster indenfor i salene til kulturoplevelser eller åbne dørene til restauranterne og de indendørs forlystelser, er det med henvisning til Tivolis forretning og de i forvejen gældende restriktioner Tivolis samlede vurdering, at Tivoli de facto er lukket ned ved forbud.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Small Danish Hotels skifter navn i ny strategisk satsning
16-12-2025
-
12 hotelbyggerier på tegnebrættet i Indre By
16-12-2025
-
International arbejdskraft er blevet afgørende i København
16-12-2025
-
Madklubben skruer ned for ekspansionsplaner og op for fokus på kvalitet
16-12-2025
-
Pokémon Festival i København kan booste sommerturismen i 2026
16-12-2025
-
Dansk turisme er sårbar uden et kriseberedskab
16-12-2025
-
Danske medlemmer af Relais & Châteaux dropper ålen: Vil redde truet art
16-12-2025