Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Unødvendige rejser til Frankrig og Kroatien bliver nu frarådet. Det fremgår af Udenrigsministeriets rejsevejledninger, der netop er blevet opdateret. Her fremgår det samtidig, at rejser til Bulgarien ikke længere frarådes, skriver DR.
Meldingen kommer, efter at smittetallene i landene har overskredet de danske myndigheders grænse for antallet af smittede med coronavirus.
Det betyder, at der i landene er blevet registreret mere end 30 smittetilfælde per 100.000 indbyggere. De to EU-lande går dermed fra 'gul' til 'orange' på ministeriets kort over åbne og lukkede lande, hvor de orange er lukkede. Unødvendige rejser til alle lande udenfor Europa frarådes af de danske myndigheder.
Fra i morgen, lørdag den 29. august 2020 kl. 00.00, vil der på ny komme rejserestriktioner for en række lande. For personer med bopæl i Andorra, Belgien, Frankrig, Kroatien, Luxembourg, Malta, Monaco, Rumænien og Spanien vil det kræve et anerkendelsesværdigt formål for indrejse i Danmark. Derudover fraråder Irland, Letland, Estland, Litauen, Island, Finland og Slovenien alle rejser til Danmark.
Norge fraråder fortsat alle rejser til Region Hovedstaden, Sjælland og Midtjylland.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Nyborg Strand fordobler overskud og investerer massivt
08-05-2025
-
Brøndums Hotel i Skagen bliver premiumhotel
08-05-2025
-
Joe & The Juice er tilbage i plus
08-05-2025
-
Hotel Koldingfjord hædret som landets bedste venue for femte gang
08-05-2025
-
Greenpeace ændrer kampagne efter pres fra VisitDenmark
08-05-2025
-
Comwell sætter ny rekord og styrker resultatet i 2024
08-05-2025
-
Brancheprofil skal løfte Charlottehaven til næste niveau
08-05-2025
-
Portræt af en pioner: Peter Brinks forvandler hoteller og menneskeliv
08-05-2025