Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Hovedstadens hoteller og restauranter går et svært efterår i møde på grund af coronakrisen, viser ny rundspørge blandt virksomhederne.
De københavnske hoteller og restauranter kan se frem til et kulsort efterår med voldsomme omsætningstab. I hvert fald hvis man spørger dem selv.
Det viser en ny rundspørge, som HORESTA står bag. Knap 350 virksomheder har deltaget i spørgeskemaundersøgelsen.
Således svarer 9 af 10 københavnske hoteller i undersøgelsen, at de forventer, at omsætningstabet bliver på mindst 40 pct. af det normale niveau i september og oktober.
”Hjælpepakkerne har været gode til at holde hånden over branchen. Men de udløber snart. Derfor risikerer vi at tabe alt det på gulvet, som hjælpepakkerne hjalp med i foråret,” siger chefkosulent i HORESTA, Kristian Nørgaard.
Læs hele historien (kræver login)
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Global uro kan give opblomstring i dansk påsketurisme
31-03-2026
-
Djurs Sommerland og Legoland åbner i påsken: Har store forventninger til 2026
31-03-2026
-
UNESCO-udnævnelse løfter turismen ved Møns Klint
31-03-2026
-
Ny bestyrelse tegner HORESTA i Hovedstaden: Direktør for Charlottehaven er iblandt
31-03-2026
-
Hotel Stella Maris vender underskud til plus og skifter struktur
31-03-2026
-
47 kommuner vil være med i nyt rutenet for vandrere
31-03-2026
-
Snart åbner Egtvedpigens Verden som ny turistattraktion
31-03-2026
-
Internationalt: Spanien giver Airbnb millionbøde for ulovlig udlejning
31-03-2026