Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Barer, restauranter og cafeer eller andre beværtninger i Aarhus og Silkeborg får ikke lov at holde åbent til klokken 2 som i resten af landet, men skal fortsat lukke ved midnat. Det oplyser Sundhedsministeriet til DR.
”På baggrund af sundhedsmyndighedernes anbefaling fastsættes det derfor også i den nye bekendtgørelse, at den nye bestemmelse om udvidelse af åbningstid for restauranter, barer, cafeer og lignende fra klokken 24 til 02, ikke skal gælde for Aarhus og Silkeborg kommuner,” skriver Sundhedsministeriet.
Det vides endnu ikke, hvornår beværtninger i resten af landet får lov at holde åbent til klokken 2. Men det er imidlertid også underordnet i Aarhus og Silkeborg, der er to af de kommuner, der har haft flest registrerede tilfælde af coronavirus den seneste tid.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hotelkæde har ti projekter på vej
07-04-2026
-
Manden bag modebrand køber hotelejendom på Djursland
07-04-2026
-
Ny kampagne skal sælge dansk madoplevelse
07-04-2026
-
Ny direktør vender tilbage til tidligere hotel
07-04-2026
-
Spa-hotel vil tiltrække 10.000 flere gæster
07-04-2026
-
Vindmøllesafari skal lokke turister til København
07-04-2026