Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Skosværte, metalskabe og køjesenge er skiftet ud med mere moderne omgivelser, bløde senge og masser af plads på værelserne og efter påske kan HOTEL Sønderborg Kaserne melde klar med 54 hotelværelser fordelt på tre etager, skriver SønderborgNYT.

Alle værelser er nyrenoverede og har udsigt ud over Alssund. 39 af værelserne har desuden balkon, så både morgen- og aftenkaffen kan nydes ved havnemiljøets stille summen, skriver HOTEL Sønderborg Kaserne i en pressemeddelelse.

Hoteldirektør Thorben Jensen ser frem til, at han fremover kan byde endnu flere velkommen på hotellet:

“Vi har arbejdet hårdt og målrettet, og glæder os over at alle værelser på tirsdag står klar til gæster fra nær og fjern. Corona holder jo naturligt de fleste hjemme for tiden, men for at fejre, at vi er færdige med hele værelsesfløjen udlodder vi nu en konkurrence på vores Facebook-side, hvor man kan vinde en overnatning for to personer inkl. morgenmad, når Danmark igen er åben.”

Læs hele historien her.

Strandhotel sætter rekord og investerer i fremtiden

Marienlyst Strandhotel i Helsingør har sat ny rekord for antallet af besøgende. Hoteldirektør Michael Lauritsen fremhæver medarbejdernes loyalitet som en afgørende faktor bag succesen, der skal fortsættes med udvidelser i 2025.

Log ind