Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det sagde HORESTAs adm. direktør, Katia K. Østergaard, mandag aften til TV2/Nyhederne.
”Der er brug for en forlængelse og en række justeringer af pakkerne, som de er skruet sammen i dag. Vi har rigtig mange forslag til ændringer, og dem glæder vi os til at drøfte med regeringen over de kommende dage”, sagde Katia K. Østergaard.
Hun anerkendte regeringen for at være med lydhør og imødekommende. (teksten fortsætter under billedet)

”Der er blevet lyttet meget til vores forslag, og vi forventer at se flere hjælpeinitiativer fremover”, sagde hun og fortalte, at HORESTA er kommet med et forslag til en Genopretningspakke.
”Når vi får lov til at åbne igen, vil der komme en lang periode – flere år må vi være forberedte på – hvor turisme- og oplevelseserhvervet ikke er tilbage på normalt niveau. Her er der brug for vigtige og stærke initiativer, der kan kickstarte turismen”, sagde Katia K. Østergaard.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Finanslov sender millioner til attraktioner og oplevelsesprojekter
24-10-2025
-
Direktørstop på Plesners Badehotel efter få måneder
24-10-2025
-
Vismænd: Råderummet er 32 mia. kr. mindre end oplyst
24-10-2025
-
Noma og Novonesis går sammen om nye smagsløsninger
24-10-2025
-
Aros sætter åbningsdato for prestigeprojekt
24-10-2025
-
Ny evaluering viser manglende kontrol med korttidsudlejning
24-10-2025
-
Erfaren leder vender tilbage til Charlottehaven
24-10-2025