Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Det sagde HORESTAs adm. direktør, Katia K. Østergaard, mandag aften til TV2/Nyhederne.

”Der er brug for en forlængelse og en række justeringer af pakkerne, som de er skruet sammen i dag. Vi har rigtig mange forslag til ændringer, og dem glæder vi os til at drøfte med regeringen over de kommende dage”, sagde Katia K. Østergaard.

Hun anerkendte regeringen for at være med lydhør og imødekommende. (teksten fortsætter under billedet)

”Der er blevet lyttet meget til vores forslag, og vi forventer at se flere hjælpeinitiativer fremover”, sagde hun og fortalte, at HORESTA er kommet med et forslag til en Genopretningspakke.

”Når vi får lov til at åbne igen, vil der komme en lang periode – flere år må vi være forberedte på – hvor turisme- og oplevelseserhvervet ikke er tilbage på normalt niveau. Her er der brug for vigtige og stærke initiativer, der kan kickstarte turismen”, sagde Katia K. Østergaard.

HORESTA: Lavere fødevaremoms bør også gælde restauranter

Hvis politikerne vælger at sænke momsen på fødevarer, bør restaurantmad indgå på lige vilkår. Ellers risikerer man ifølge HORESTA at forringe konkurrenceevnen i et erhverv, der allerede er hårdt presset af stigende omkostninger, og som udgør en central del af Danmarks internationale brand.

Log ind