Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Corona-epidemien sætter turisterhvervet i Nordsjælland under hårdt pres. Det betyder blandt andet, at ledigheden inden for service-, hotel- og restaurationsbranchen stiger meget hurtigt. Derfor har Borgerservice-, Arbejdsmarkeds- og Erhvervsudvalget bevilget 120.000 kr. til ekstra markedsføring, så snart attraktionerne er åbne igen.
"Udviklingen i ledigheden er bekymrende, og vi gør derfor alt, hvad vi kan, for at holde forskellige brancher oven vande i denne krisetid, fx ved at fremrykke håndværkeropgaver på vores bygninger. Jeg er derfor også meget tilfreds med, at udvalget nu bevilger disse midler," siger borgmester i Fredensborg Kommune Thomas Lykke Pedersen,.
Turismen er et væsentligt erhverv i Fredensborg Kommune og skaber vækst i mange hjørner af lokalsamfundet. Derfor kan det også mærkes, når fx Louisiana og Nivaagaards Malerisamling har lukket. Museernes aktiviteter indgår i en samlet turismeomsætning på 450 mio. kr. og en tilhørende beskæftigelse på 350 personer.
HORESTA har deres bud på at hjælpe erhvervet med at komme igennem krisen. Som de skriver, bliver markedsføringen af dansk turisme helt afgørende for at få turisterne tilbage til Danmark - og til Nordsjælland.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Global uro kan give opblomstring i dansk påsketurisme
31-03-2026
-
Djurs Sommerland og Legoland åbner i påsken: Har store forventninger til 2026
31-03-2026
-
UNESCO-udnævnelse løfter turismen ved Møns Klint
31-03-2026
-
Ny bestyrelse tegner HORESTA i Hovedstaden: Direktør for Charlottehaven er iblandt
31-03-2026
-
Hotel Stella Maris vender underskud til plus og skifter struktur
31-03-2026
-
47 kommuner vil være med i nyt rutenet for vandrere
31-03-2026
-
Snart åbner Egtvedpigens Verden som ny turistattraktion
31-03-2026
-
Internationalt: Spanien giver Airbnb millionbøde for ulovlig udlejning
31-03-2026