Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Vi kommer ikke uden om, at der er tonsvis af bullshit, og jeg bliver rigtig irriteret, når jeg ser nogle gøre meget lidt og får det til at lyde af en hel masse. Sådan lyder det fra kok og restaurantejer Adam Aamann om bæredygtighedsdebatten til FødevareWatch.dk.
Når Adam Aamann tænker bæredygtighed, falder økologi ind som en underkategori, selv om han forklarer, at man godt kan være 100 pct. økologisk og ikke særlig bæredygtig på samme tid. Men han forsøger at indramme begge dele i forretningerne.
Han drømmer i virkeligheden om, at der ville komme et bæredygtighedsmærke. Han glæder sig over den bæredygtige bølge, der bruser ind over bl.a. restaurantbranchen, men tilføjer, at der også er nogle, som er gode til at få små tiltag til at lyde meget betydningsfulde med henvisning til begrebet greenwashing.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Tivoli leverede vækst og flere gæster i 2025
24-03-2026
-
To unge talenter vinder Årets Kok og Tjener 2026
24-03-2026
-
Burgerkæde åbner to nye restauranter i København
24-03-2026
-
Turismen i Nordsjælland sætter ny overnatningsrekord
24-03-2026
-
Nyt Wegner-museum skal trække udenlandske turister til Tønder
24-03-2026
-
København vil sætte klare rammer for nye hoteller
24-03-2026
-
Dankort hæver priser for at udvikle nye løsninger
24-03-2026
-
Direktør forlader badehotel og skifter til nyt resort
24-03-2026
-
Internationalt: Norge vil indføre afgift på krydstogtpassagerer
24-03-2026