Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Den danske befolkning elsker at holde ferie herhjemme. Nye tal fra Danmarks Statistik viser, at antallet af danskere, der booker ferieovernatninger i Danmark, er steget med 4 pct. siden samme periode sidste år, og tallet har været stødt stigende siden 2014, skriver Jyllands-Posten.

Det er særligt hoteller og vandrerhjem, der oplever en stigning i antal overnattende feriegæster, og det glæder Nadeem Wasi, medlemschef hos HORESTA.

”Overalt i landet mærker vi, at indenlandsk turisme er vokset. Danskerne er ved at få øjnene op for, hvad Danmark har at byde på både gastronomisk, naturmæssigt og kulturelt. Det er vi meget tilfredse med,” siger Nadeem Wasi.

Tallene fra Danmarks Statistik viser dog, at danskerne generelt rejser mere. Antallet af flypassagerer, der rejser til udlandet, steg nemlig med 4 pct. fra 2017 til 2018.

Bornholm lancerer chatagent for turister

En ny digital chatagent skal gøre det lettere for både danske og udenlandske gæster at finde ferieinformationer og få svar døgnet rundt på flere sprog.

Log ind