Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Den nye forpagter på værtshuset Åstuen i Tørring, 30-årige Kasper Hertz Ølholm, er fuld af optimisme. Han overtog i begyndelsen af august forpagtningen af Åstuen, der forinden havde været lukket i en måneds tid, skriver HSFO.dk.
Den første måned brugte han på at renovere stedet, udskifte dele af interiøret og ikke mindst gøre rent. Lørdag 7. september, dagen inden sin egen 30 års fødselsdag, slog Kasper Hertz Ølholm så dørene op til "det nye Åstuen", som han selv omtaler stedet på de sociale medier.
Den nye forpagter kommer fra Middelfart og har de seneste ni år arbejdet med online salg og marketing. Kasper Hertz Ølholm har dog længe haft en drøm om at blive selvstændig, og da flere af hans venner og bekendte driver eller har drevet værtshuse og diskoteker, begyndte han at søge efter sit eget sted.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026