Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Et nyt opkvalificeringsforløb tilbyder fem ugers uddannelse og fire ugers virksomhedspraktik for dem, der vil blive skarpere på gastronomi og erhvervsrengøring.

Forløbet udbydes fra mandag den 6. januar til og med fredag den 7. februar 2020 på 2 af AARHUS TECHs adresser: Dollerupvej 2, Aarhus C og Halmstadgade 6, Aarhus N.

 I løbet af de fem uger kommer deltagerne gennem følgende AMUkurser:

  • Daglig erhvervsrengøring
  • Almen fødevarehygiejne
  • Grundtilberedning
  • Smørrebrødskøkken – Trin 1
  • Bønner og linser – grønne proteiner i sunde retter
  • Bæredygtig madfremstilling
  • Tilberedning af det varme og kolde køkken
  • Salg og service i gæstebetjeningen

 For yderligere oplysninger om uddannelsesforløbet kontakt Dorthe Jensen, AARHUS TECH, tlf. 2223 4526

 Lyder forløbet interessant?

Hvis JA - så kom til informationsmøde:  Torsdag den 4. december kl. 10.00 på AARHUS TECH, Dollerupvej 4, 8000 Aarhus C Virksomhedspraktikken er fra mandag den 17. februar til og med fredag den 13. marts 2020. (uge 8 til og med uge 11)

Nyt brancheinitiativ skal styrke elever i branchen

Omkring 100 elever deltog i den første udgave af Fremtidens Fundament på Hotel Nyborg Strand. Målet er at fastholde unge i hotel og restaurationsbranchen gennem inspiration og personlig udvikling. HORESTA samarbejder om indsatsen.

Skolernes Erhvervsdag 2026: Åbn døren for fremtidens medarbejdere

Virksomheder i Københavnsområdet har igen i år mulighed for at åbne dørene for nysgerrige 7. klasser til Skolernes Erhvervsdag 2026. Det er en unik mulighed for at inspirere de unge til en karriere i hotel- og restaurationsbranchen. Hotel Skt. Annæ deltog sidste år, og gør det igen.

Log ind