Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Der findes efterhånden mange sushisteder i Aarhus, men nu melder en ny restaurant sin ankomst med et noget anderledes koncept, skriver SmagAarhus.dk.
Det er den fynske sushirestaurant Bluefin med restauranter i Odense og Svendborg, der åbner restauranten Bluefin Sushi & Gin, hvor der ud over sushi kommer diverse former for gin-cocktails på menuen.
“Vores sushirestaurant bliver lidt anderledes end den klassiske sushirestaurant, da vi kombinerer sushi og gin. Vi holder restauranten i en nordisk stil og adskiller os fra de billige takeaway-steder, men også de helt dyre sushirestauranter. Så vi ligger lige midt imellem med overkommelige priser, men stadig med sushi af god kvalitet”, siger restaurantchef, Gina Allesø.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hilton henter ny direktør til nordisk vækst
25-09-2026
-
SMK investerer over 70 mio. kr. i nye udstillinger
25-09-2026
-
Alchemist møder EU-barrierer for nye fødevarer
25-09-2026
-
Coffee Collective vil åbne flere kaffebarer
25-09-2026
-
Tre danske byer ligger i global top fem
25-09-2026
-
Hoteldirektører i fælles opråb mod ny turistskat
25-09-2026
-
Sjælland og øerne vil løfte turismeomsætningen frem mod 2035
25-09-2026