Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
De tomme restaurantlokaler i Skolegade i Esbjerg har fået nye lejere. Her åbner den populære restaurantkæde Madklubben til sommer. Det skriver Ugeavisen Esbjerg.
Madklubben er blandt andet kendt fra København, hvor konceptet har eksisteret siden 2007. I maj sidste år åbnede kæden sin første restaurant i Jylland på Hack Kampmanns Plads i Aarhus. Samme år landede afdelingen en nominering som Byens Bedste - en prisuddeling, der også er kendt i Esbjerg.
”Det var ikke noget, der lå lige for, og det var ikke først fremme på vores plan, men efter at have set byen og efter at have fornemmet, at der er liv i den, også på en hverdag, og ikke mindst efter vi så de fine lokaler, vi kommer til at flytte ind i, så var vi ikke i tvivl. Der sker noget her, og vi tror på, at vort koncept vil passe fint ind her. Vi er alle fra provinsen og ved, at man sætter pris på god og reel mad her,” siger Lars Bertelsen, medejer af flere af restauranterne, til ugeavisen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Dansk gastronomi voksede fra top til bund i 2025
01-01-2026
-
Proark konsoliderer sig i dansk hotelmarked
01-01-2026
-
Udenlandsk arbejdskraft i Danmark er ofte midlertidig
01-01-2026
-
Travlhed og udsolgte nytårsmenuer landet over
01-01-2026
-
Radisson ruller nyt brand ud i hele Norden
01-01-2026
-
PensionDanmark investerer mia. kr. i Ørestad-ejendomme
01-01-2026
-
Legoland har succes i Billund men krise i udlandet
01-01-2026
-
Rom indfører entré til Trevi-fontænen fra januar
01-01-2026