Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Fra 7 til 30 ansatte, fra 3-retters menuer til 15-retters menuer og fra kendt landevejskro til sublimt spisested. Sortebro Kro fejrer 20 års jubilæum med en række jubilæumsmiddage, men hvordan har rejsen været?
”Det er vores passion, der har været drivkraften de sidste 20 år, og selvfølgelig skal man også tillægge det masser af hårdt arbejde, men hårdt arbejde gør det ikke alene. Man skal gøre det med glæde, for hvis man ikke står op og synes, at det her er fedt, så skal man lade være.”
Sådan siger kroejer John Kofod fra Sortebro Kro. Og faktisk har han ikke kun været på kroen de sidste 20 år. Allerede som 14-årig arbejder han som kokkedreng i køkkenet, men forlader den idylliske kro til fordel for et liv som hovmester. Men da en salgsannonce dukker op i efteråret 1998 for Sortebro Kro, er han ikke i tvivl. Det skal være deres sted. Sammen med hustruen Melina slår han krodørene op for første gang den12. marts 1999.
”Jeg havde altid drømt om at have min egen restaurant, men jeg havde ikke nogen formel på, hvad det var for et køkken, folk skulle smage her. På det tidspunkt blandede mange restauranter mad fra alle mulige verdensdele, og fusionskøkkenet var i min optik ikke så spændende. Jeg tænkte, at vi skulle være et smagskøkken, for vi kan godt lide, at tingene smager af noget, og det har hængt ved, siden vi åbnede i 1999. Mange gange er problemet på restauranter, at maden ligner en million, men den smager ikke af en skid”, siger John Kofod.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Stort projekt i Ørestad solgt for 608 mio. kr.: Klar i 2028
08-01-2026
-
MCH sætter historisk besøgsrekord
08-01-2026
-
Rekordår for Københavns Lufthavn med over 32 mio. passagerer
08-01-2026
-
Nye attraktioner skyder op i hele Danmark i 2026
08-01-2026
-
Dining Week ruller ud i hele landet med massiv forhåndsinteresse
08-01-2026
-
Internationalt: Jamie Oliver relancerer restaurantkæde med ambitiøs vækstplan
08-01-2026
-
Erfaren hotelprofil skal styrke drift på Kragerup Gods
08-01-2026
-
HORESTA advarer mod turistskat i hovedstaden
08-01-2026