Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Bornholm har en mangfoldig gruppe af outdoor-aktører – kendetegnet ved mange små og få større virksomheder. I Vækstprojekt Bornholm har man arbejdet på at styrke outdoor-turismen på Bornholm gennem udvikling af fysiske rammer, infrastruktur, undersøgelser og samarbejde for at sikre vækst og beskæftigelse på øen. Som en del af projektet er der nu foretaget en analyse af potentialerne og mulighederne ved at etablere et fysisk outdoor-center på Bornholm.
Analysen er udarbejdet af ORANGE Elevator i samarbejde med Destination Bornholm. Midlerne er blevet bevilliget af Dansk Kyst- og Naturturisme og det tidligere Bornholms Vækstforum.
”Studiet viser, at vi er langt med arbejdet med outdoor-turisme, ikke mindst grundet dygtige erhvervsdrivende, som har vilje og lyst til mere. Allerede i dag rejser 16 % af de tilrejsende danskere efter outdoor-aktiviteter, og der er potentiale til meget mere. Et samlet Bornholm har en væsentlig opgave i at udbygge infrastruktur og services, der kan understøtte outdoor-turisme – særligt i efteråret, om vinteren og i foråret,” siger Pernille K. Lydolph, direktør Destination Bornholm.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Finalisterne til Årets Kok og Årets Tjener 2026 er fundet
23-11-2025
-
Madklubben til HORESTA Årsdag 2025: Digitalisering starter der, hvor gæsten ikke ser det
23-11-2025
-
Restaurant Insights 2025: Få ny viden og inspiration til restaurantdriften
23-11-2025
-
HORESTA: Regeringens satsning på erhvervsturismen er et stærkt signal
23-11-2025
PRESSEKLIP
-
Beskæftigelsen fortsatte med at stige i september
21-11-2025
-
Mødeturisme og grøn omstilling får millionløft af staten
21-11-2025
-
Nye kystprojekter får luft under vingerne
21-11-2025
-
HORESTA: Strategisk turismeløft er godt – men bør følges op af bedre konkurrencevilkår
21-11-2025
-
Øresundslinjen bliver nu mere batteridrevet
21-11-2025
-
Klima og turisme forenes i ny storattraktion i Roskilde
21-11-2025