Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Nu vil der igen komme te-servering ved Det Kinesiske Lysthus i Frederiksberg Have. Slots- og Kulturstyrelsen har indgået et samarbejde med Hans Knudsen Instituttet, der i mere end 100 år har arbejdet for, at alle skal have en chance for at være en del af arbejdsmarkedet, skriver MinBy.dk.
Det Kinesiske Lysthus kommer på den måde til at fungere som et arbejdsfællesskab og en ramme for opkvalificering, hvor man kan udvikle sine faglige, personlige og sociale kompetencer i støttede rammer og med mulighed for skabe gode relationer.
I samarbejde med det Kinesiske Kulturinstitut i København og Det Danske Musikkonservatoriums afdeling for kinesiske studerende planlægges der forskellige kulturelle indslag, som kan understøtte oplevelsen af den ’kinesiske’ stemning.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026