Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
”Et forbud mod rygning på udendørsserveringer i Danmark vil ikke reducere rygningen, det vil derimod flytte rygerne ud på gaden. Røgen, støjen og cigaretskodderne vil i stedet kunne irritere naboer og forbipasserende. I stedet for at det foregår inden for rammer som i dag, hvor restauratører har tænkt over at minimere generne.”
Sådan skriver HORESTAs politiske direktør, Kirsten Munch, i et debatindlæg i Nordjyske som en kommentar til den seneste debat om et udvidet rygeforbud. Debatten er opstået i kølvandet på, at svenskerne har indført forbud mod rygning i forbindelse med udeservering på restauranter og cafeer.
”Vi oplever ikke, at gæsternes rygning udgør et egentligt problem på eller for vores medlemsvirksomheder. Det er jo i restauranternes interesse, at alle gæster er glade - også dem, der ikke vil sidde i røg - og derfor findes der som oftest gode løsninger, der sikrer dette”, skriver Kirsten Munch.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
København vil bremse hotelprojekter i Indre By
16-01-2026
-
Tivoli går mod rekordår med stærkt resultat
16-01-2026
-
Nyt liv til 202-årige Josty med café og overnatning
16-01-2026
-
Autocampere skaber strid om lige vilkår i Nordjylland
16-01-2026
-
København lancerer stort gastro-år med Michelin og events
16-01-2026
-
HORESTA advarer mod kommunal støtte til konkurrenter
16-01-2026
-
Ny Horesta-formand skal styrke Bornholms turisme
16-01-2026