Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
”Et forbud mod rygning på udendørsserveringer i Danmark vil ikke reducere rygningen, det vil derimod flytte rygerne ud på gaden. Røgen, støjen og cigaretskodderne vil i stedet kunne irritere naboer og forbipasserende. I stedet for at det foregår inden for rammer som i dag, hvor restauratører har tænkt over at minimere generne.”
Sådan skriver HORESTAs politiske direktør, Kirsten Munch, i et debatindlæg i Nordjyske som en kommentar til den seneste debat om et udvidet rygeforbud. Debatten er opstået i kølvandet på, at svenskerne har indført forbud mod rygning i forbindelse med udeservering på restauranter og cafeer.
”Vi oplever ikke, at gæsternes rygning udgør et egentligt problem på eller for vores medlemsvirksomheder. Det er jo i restauranternes interesse, at alle gæster er glade - også dem, der ikke vil sidde i røg - og derfor findes der som oftest gode løsninger, der sikrer dette”, skriver Kirsten Munch.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
- 
                            Ny HORESTA-direktør vil ændre fortællingen om branchen30-10-2025 
 
- 
                            Venstre-profil: Kommuner skal kunne tvinge Airbnb til at udlevere data30-10-2025 
 
- 
                            Korttidsudlejning kobles til ulovlig CPR-registrering i København30-10-2025 
 
- 
                            S og V går sammen i ny alliance for flere p-pladser i København30-10-2025 
 
- 
                            Fødevareminister nedlægger stillinger og samler styrelser i ny enhed30-10-2025 
 
- 
                            The Guardian hylder Fyn som eventyrlig og magisk rejsedestination30-10-2025 
 
- 
                            Hotel Faaborg solgt efter kort tid på markedet30-10-2025 
 
- 
                            Hvide Sande Havn udbyder nøgleområde til hotel- og ferieudvikling30-10-2025 
 
