Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
I 2021 forventer Gefion Group at være klar med et nyt hotel ved Femøren Metrostation, to stop fra lufthavnen. Byggeriet, der endnu ikke er gået i gang, vil blandt andet få et hotel med 277 værelser på anslået 8.900 kvadratmeter, skriver Standby.dk.
Men hvem der skal drive hotellet, er endnu ikke på plads. Administrerende direktør i Gefion Group, Thomas Færch, sagde i december sidste år til STANDBY.dk, at Gefion, der ejer bygningen, hvor hotellet skal opføres, ”er i dialog med flere mulige operatører, nogle der allerede har hotel i Danmark, og nogle der ikke er i Danmark. Vi håber at kunne oplyse navnet på operatøren i første kvartal af 2019.”
Men i dag sagde Thomas Færch til STANDBY.dk, at Gefion Group endnu er klar til at oplyse, hvem der skal drive det kommende tre-firestjernede hotel. Kontrakten med den kommende operatør er endnu ikke underskrevet – dette forventes at ske omkring september i år.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
- 
                            Unge hotel- og restauranttalenter hædret på HORESTA Årsdag 202531-10-2025 
 
- 
                            Fremtiden i fokus på rekordstor årsdag hos HORESTA31-10-2025 
 
- 
                            Rasmus Munk fra Alchemist vinder The Best Chef Awards for andet år i træk31-10-2025 
 
- 
                            Regeringen vil investere i turisme og stramme grebet om Airbnb31-10-2025 
 
- 
                            Nu åbner Rox Resort i Køge31-10-2025 
 
- 
                            Danhostel finder ny direktør med kædeerfaring31-10-2025 
 
- 
                            Fire arkitektteams i kapløb om nyt verdensarvscenter i Roskilde31-10-2025 
 
- 
                            Støj fra restaurantgæster skaber splid i Indre By31-10-2025 
 
