Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Han har været oldfrue på et hotel i Leeds, kok på en luksusyacht i Frankrig og direktør på et hotel med 700 værelser i København. Nu skal Thomas Raaber stå i spidsen for Comwell i Kolding, der udvider de kommende år.
De 180 værelser på hotellet i Kolding skal totalrenoveres, og i 2020 vil Comwell-kæden bygge et hoteltårn med 120 nye værelser i Kolding. Og det er uden tvivl en mand, der brænder for hotelbranchen og for at tage imod gæster, der er ny chef på Comwell Kolding. Han kommer fra en stilling som chef på Comwell Kongebrogaarden i Middelfart.
”Nogle gange skal jeg sige til mig selv, at jeg skal køre hjem. Men jeg synes bare, det er en sjov branche. Der sker hele tiden noget. Jeg elsker at tale med folk og forbedre tingene. Vi skal jo hele tiden justere. I den her branche står tingene ikke stille. Du skal følge med, så produktet er tidssvarende”, siger Thomas Raaber.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
København vil bremse hotelprojekter i Indre By
16-01-2026
-
Tivoli går mod rekordår med stærkt resultat
16-01-2026
-
Nyt liv til 202-årige Josty med café og overnatning
16-01-2026
-
Autocampere skaber strid om lige vilkår i Nordjylland
16-01-2026
-
København lancerer stort gastro-år med Michelin og events
16-01-2026
-
HORESTA advarer mod kommunal støtte til konkurrenter
16-01-2026
-
Ny Horesta-formand skal styrke Bornholms turisme
16-01-2026