Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
København er et yndet turistmål for kinesiske turister. Alene i direkte flyruter mellem Kina og København er der i år en stigning på 88 procent i forhold til 2018, og totalt forventes der i år udbudt 330.000 flysæder på de direkte flyvninger mellem Kina og København.
Wonderful Copenhagen og Københavns Lufthavn vil gerne dele nogle af disse turister med resten af Danmark, og den mulighed har Aalborg Lufthavn allerede sat i gang.
”Undersøgelser viser, at den første bølge af kinesiske turister, der gerne vil se seværdigheder som Den lille Havfrue og Rundetårn, er ved at aftage. Nu kommer der en ny og endnu større bølge af kinesiske turister der vil opleve Danmark. Disse vil jeg klart foreslå at komme Nordjylland, der har masser at byde på. Måske ikke de velkendte seværdigheder, men vi kan tilbyde plads,” siger direktør i Aalborg Lufthavn, Søren Svenden, til standby.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026