Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

I april 2019 henvendte selskabet Føniks ved Peter og Jesper Djørup sig til Furesø Kommune, da de ønskede at udvide og ombygge Bregnerød Kro i Farum til hotel. De overtog for nylig ejendommen for 8,5 millioner kr., skriver Byensejendom.dk.

Ejerne ønsker at renovere ejendommen og blandt andet etablere stråtag på hele bygningen og bevare murerne til den bevaringsværdige del af ejendommen, men samtidig øge bebyggelsesprocenten til cirka 52 procent til 2.150 kvm, så der er mulighed for 48 hotelværelser og 8 "serviceappartments" på 70-75 kvm. Hotellet vil derudover indeholde restaurant, krostue og fitnesscenter.

Egil Hulgaard (C), formand for Udvalget for by- og bolig ser i en pressemeddelelse frem til, at der nu er en mulighed for, at Bregnerød Kro igen kan komme på fode.

Vester Skerninge Kro henter ny køkkenchef

Jesper Würtz er tiltrådt som ny køkkenchef på Vester Skerninge Kro, hvor han skal videreudvikle kroens klassiske køkken med større fokus på lokale råvarer. Den erfarne kok vender dermed tilbage til Sydfyn, hvor hans karriere begyndte for næsten 30 år siden.

Hotellerne fortsætter fremgang i overnatninger trods påskeeffekt

Friske overnatningstal for hotelbranchen viser 1,68 mio. overnatninger i april. Det svarer til en fremgang på 2,9 pct. sammenholdt med april sidste år. Fremgangen sker endda på trods af, at påsken sidste år lå sent og derfor trak april op i 2025. Tallene er relativt upåvirket af den internationale usikker – for nu.

Log ind