Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Hotelkæden Sinatur vil ikke bare være CO2-neutral, men decideret CO2-positive i år 2030, så hotellerne overkompenserer for deres CO2-udledning, skriver DR.
Derfor er direktør for Sinatur-hotellet Haraldskær ved Vejle Kari Brandsgård glad for, at der næste år kommer en national skovfond til netop klimakompensation:
”Vi har sagt, at vi vil være CO2-positive, men nu er vi jo ikke forsyningsvirksomhed, så vi kan ikke gøre det ved egen kraft. Igennem en skovfond giver det rigtig god mening, for så kan vi kompensere for den CO2-udledning, vi unægteligt vil have - og som vores gæster har i transporten til vores hotel”.
Regeringen har sammen med støttepartierne og Alternativet sat 100 millioner kroner af på finansloven til at oprette den nationale skovfond. Formålet er, at privatpersoner og danske virksomhed kan betale penge til fonden, som så vil bruge pengene på at rejse ny skov eller udtage særligt miljøbelastende landbrugsjord til natur.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HOTREC-topmøde: Arbejdskraft, omkostninger og regulering i fokus
16-10-2025
-
EU: Kulturhovedstad giver flere gæster og større kulturliv
16-10-2025
-
Small Danish Hotels-formand fylder 60 år
16-10-2025
-
Færre forgæves rekrutteringer – men problemer består
16-10-2025
-
Hotel Vejlefjord udvider spaområdet med ny udendørs satsning
16-10-2025
-
Ny Sunset-restaurant åbner i Sønderjylland
16-10-2025
-
Politiet udvider nattelivszoner i Aarhus og Randers
16-10-2025
-
Odense oplever markant vækst i turismen
16-10-2025
-
Planer om nyt ubemandet hotel på Fyn
16-10-2025
-
Californien gør udendørsservering markant nemmere
16-10-2025