Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Klimakrisen har sat flyrejser på dagsordenen, men det kan få store konsekvenser – også for klimaet – hvis vi i fremtiden flyver mindre, for den globale turisme fremmer bæredygtig økonomi og social udvikling i mange afrikanske lande og østater verden over. Sådan lyder det fra generalsekretær for FN’s turismeorganisation, United Nations World Tourism Organization (UNWTO), Zurab Pololikashvili, i Politiken.

”Mange steder er turisme den største kilde til indtægter og arbejdspladser for blandt andre kvinder og børn. Hvad er udviklingsmulighederne, hvis den internationale turisme forsvinder?”, spørger Zurab Pololikashvili i et mailinterview med Politiken.

De seneste tal fra UNWTO og World Travel & Tourism Council (WTTC), der repræsenterer den private rejse- og turismesektor, viser, at turismen står for 10 procent af verdens samlede bruttonationalprodukt – i nogle lande er tallet helt oppe over 20 procent – og en tiendedel af alle jobs på verdensplan. Desuden skaber de rejsende arbejdspladser, vækst, udvikling, naturbevarelse og miljøbeskyttelse.

47 kommuner vil være med i nyt rutenet for vandrere

Et landsdækkende netværk af vandreruter er på vej, og interessen er stor blandt kommuner og naturaktører. Projektet Danmarks Naturstier skal gøre naturoplevelser mere tilgængelige. De første ruter forventes offentliggjort senere i år.

UNESCO-udnævnelse løfter turismen ved Møns Klint

Flere gæster lagde vejen forbi Geocenter Møns Klint ved sæsonåbningen. Samtidig udgør udenlandske turister nu flertallet af de besøgende. Udviklingen kobles til Møns Klints optagelse på UNESCO’s verdensarvsliste.

Log ind