Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Kiin Kiin åbner snart deres første restaurant i Aarhus. I længere tid har folkene bag Kiin Kiin været ved at gøre deres nye restaurant klar. Det er altså en af Københavns helt store spillere, der nu endelig kommer til Aarhus, skriver AarhusUpdate.dk.

”Vi kommer ikke over og laver en ny michelin-restaurant. Vi kommer over med en bred pakke, hvor alle kan være med. Det der adskiller os fra mange andre asiatiske restauranter er, at vi laver alt vores mad fra bunden, og det gør det til en helt anden oplevelse at spise ved os.” siger Henrik Yde.

Airbnb-svindel breder sig fra by til by

En mand har i flere år lejet lejligheder under falske navne og udlejet dem via Airbnb. Flere udlejere er blevet snydt og kæmper for at få deres boliger tilbage.

Log ind