Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
”Uber, hvorfor ikke?”. I et debatindlæg i Fyens Stiftstidende 11. august foreslår Pia Offer Madsen (V), byrådsmedlem i Assens Kommune, muligheden for at bruge kørselsapp'en Uber som transportmulighed.
Hun kalder det for en "håndsrækning til provinsen", hvor både offentlig buskørsel og taxakørsel ikke altid kommer, når man har brug for transport.
”Vi hører fra hoteller, restauranter og værtshuse rundt omkring i kommunen, og andre provinskommuner - hvor jeg har talt med restauratører - at der er gæster, der venter i timevis på at kunne komme hjem”.
Debatten kommer i forlængelse af en HORESTA-analyse, som viste store udfordringer for hoteller og restauranter med at skaffe taxikørsel til deres gæster.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Global uro kan give opblomstring i dansk påsketurisme
31-03-2026
-
Djurs Sommerland og Legoland åbner i påsken: Har store forventninger til 2026
31-03-2026
-
UNESCO-udnævnelse løfter turismen ved Møns Klint
31-03-2026
-
Ny bestyrelse tegner HORESTA i Hovedstaden: Direktør for Charlottehaven er iblandt
31-03-2026
-
Hotel Stella Maris vender underskud til plus og skifter struktur
31-03-2026
-
47 kommuner vil være med i nyt rutenet for vandrere
31-03-2026
-
Snart åbner Egtvedpigens Verden som ny turistattraktion
31-03-2026
-
Internationalt: Spanien giver Airbnb millionbøde for ulovlig udlejning
31-03-2026