Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Jargonen på transport- og turismearbejdspladser lader til at være lidt mere letsindig end i andre brancher. I hvert fald nikker hver tredje af HKs medlemmer genkendende til, at de lægger øre til seksuelt ladede kommenterer på deres arbejdsplads. Blandt andre privatansatte HK’ere er det kun hver fjerde, der har oplevet det, viser en undersøgelse fra analysebureauet Epinion, skriver HK Transport & Turisme.
Undersøgelsen viser, at det kun er fire ud af ti, som siger direkte fra, når deres grænser bliver overskredet. Godt hver femte bider det i sig.
Ifølge kønsforsker Anette Borchorst er det vigtigt at sige fra, allerede første gang du oplever, dine grænser bliver overskredet.
”Det starter ofte med, at der bliver sendt friske bemærkninger afsted, og så eskalerer det over tid og kan ende i regulær verbal eller fysisk seksuel chikane”, siger hun.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Megaevent: VM trak 60.000 løbere til København
23-09-2026
-
Tivoli gør længere halloweensæson permanent
23-09-2026
-
Ulovlig korttidsudlejning i Aalborg meldt til politiet
23-09-2026
-
Kurhotel Skodsborg vinder international spa-pris igen
23-09-2026
-
Ny hovedejer træder ind i femstjernet hotel i Hornbæk
23-09-2026
-
To bookinggiganter sidder på 85 pct. af OTA-markedet
23-09-2026
-
Rindsholm Kro gør gæsternes minder til en del af værtskabet
23-09-2026
-
Scandic gør donation af overskudsmad landsdækkende
23-09-2026