Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Charlottehaven har i sensommeren ansat Christine Thømming i en nyoprettet stilling som salgschef. Christine skal sikre et øget kendskab til Charlottehaven ude i alle hjørner af virksomheder, som tæller husets målgruppe og ikke mindst skal hun sørge for at pleje husets mange loyale kunder.
"Christine er et frisk pust; en energisk kvinde med et stort smil og hurtige hæle. Hvis man er en af de få i branchen, som ikke har mødt hende endnu, så er der noget at glæde sig til – hun er dejligt og kompetent selskab," siger direktør Lars Pontoppidan, som netop er fyldt 60 år.
Christine kommer senest fra en lignende stilling på Hotel Marienlyst, og hun har mere end 20 års erfaring i hotel- og mødebranchen, hvor hun bl.a. har arbejdet hos Nordic Choice Hotels samt Brøchner Hotels. Christine har desuden boet 7 år i Spanien, hvor hun arbejdede i rejsebranchen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Tre interne profiler får nye chefroller hos Bühlmann
05-03-2026
-
Just Eat lukker i Danmark
05-03-2026
-
Milling Hotels tager hul på næste skridt i generationsskifte
05-03-2026
-
Britiske myndigheder undersøger hotelkæders datadeling
05-03-2026
-
Danhostel lancerer ny strategi
05-03-2026
-
Ny branchepris hylder hverdagshelte i restaurantbranchen
05-03-2026
-
Planer om nyt hotel på Frederiksberg bliver skrinlagt
05-03-2026
-
Hoteludvidelser på vej i Holbæk og Slagelse
05-03-2026