Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
I sidste uge stemte Europa-Parlamentet for et budget, der har til formål at gøre turismen endnu ’grønnere’. I budgettet er intet mindre end 300 mio. euro sat af til initiativet.
Hensigten er samtidig at styrke og understøtte et af de erhverv, som har det største potentiale for at øge beskæftigelsen i EU-landene.
Beslutningen glæder Jens Zimmer Christensen, som både er formand for HORESTA og fra den 1. januar formand for den europæiske fællesorganisation for hoteller og restauranter, HOTREC med 44 medlemmer fra 30 lande.
”Der er ingen tvivl om, at 300 mio. euro kan gøre en kæmpe forskel på den grønne dagsorden i vores erhverv. Og det er også nødvendigt, for den bæredygtige dagsorden vil kun kom til at fylde mere og mere de kommende år. I turismen lever vi blandt andet af miljøansvar og store naturoplevelser, og disse nye ressourcer skal være med til at sikre, at vi også har stærke, grønne turismedestinationer at tilbyde rejsende i de næste mange, mange år”, siger Jens Zimmer Christensen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Aarhus sænker afgiften på udeservering
18-09-2026
-
Flere kæder bejler til nyt hotel på Frederiksberg
18-09-2026
-
Campingvækst skaber ønske om mere fleksible regler
18-09-2026
-
Nye hoteller løfter overnatningstal i flere kommuner
18-09-2026
-
HORESTA efterlyser skærpet kontrol med skyggehoteller
18-09-2026
-
Planer om festivalplads i København går videre uden folkeafstemning
18-09-2026
-
Internationalt: Hilton udvider med ti budgethoteller i Storbritannien
18-09-2026