Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Der var seks procent flere turister mellem verdens lande i de første fire måneder af i år sammenlignet med samme periode sidste år. Det viser netop offentliggjort opgørelse fra UNWTO.
Væksten var i de fire første måneder af i år størst i Asien og Stillehavsregionen; her var der otte procent flere ankomster i forhold til samme periode sidste år. Herefter følger Europa med en stigning på syv procent, Afrika med seks procent, Mellemøsten gik op med fire procent, mens stigningen var tre procent i regionen Americas (Nord- Mellem- og Sydamerika).
”Den internationale turisme fortsætter med at vise betragtelig vækst verden over – dette resulterer blandt andet i nye arbejdspladser,” siger generalsekretær for UNWTO, Zurab Pololikashvili, der understreger behovet for at væksten i turismen også sker så bæredygtigt som muligt.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Nyborg Strand fordobler overskud og investerer massivt
08-05-2025
-
Brøndums Hotel i Skagen bliver premiumhotel
08-05-2025
-
Joe & The Juice er tilbage i plus
08-05-2025
-
Hotel Koldingfjord hædret som landets bedste venue for femte gang
08-05-2025
-
Greenpeace ændrer kampagne efter pres fra VisitDenmark
08-05-2025
-
Comwell sætter ny rekord og styrker resultatet i 2024
08-05-2025
-
Brancheprofil skal løfte Charlottehaven til næste niveau
08-05-2025
-
Portræt af en pioner: Peter Brinks forvandler hoteller og menneskeliv
08-05-2025