Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Der var seks procent flere turister mellem verdens lande i de første fire måneder af i år sammenlignet med samme periode sidste år. Det viser netop offentliggjort opgørelse fra UNWTO.
Væksten var i de fire første måneder af i år størst i Asien og Stillehavsregionen; her var der otte procent flere ankomster i forhold til samme periode sidste år. Herefter følger Europa med en stigning på syv procent, Afrika med seks procent, Mellemøsten gik op med fire procent, mens stigningen var tre procent i regionen Americas (Nord- Mellem- og Sydamerika).
”Den internationale turisme fortsætter med at vise betragtelig vækst verden over – dette resulterer blandt andet i nye arbejdspladser,” siger generalsekretær for UNWTO, Zurab Pololikashvili, der understreger behovet for at væksten i turismen også sker så bæredygtigt som muligt.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Danske Hoteller øger omsætning og overskud
13-03-2026
-
Morten Dahlin håber at fortsætte som turismeminister efter valget
13-03-2026
-
2025 blev et rekordår for Københavns Lufthavn
13-03-2026
-
Nyt kunstmuseum i Thy på international Time-liste
13-03-2026
-
Hotel Kongens Ege gør klar til genåbning
13-03-2026
-
Kontrolkampagne fra Fødevarestyrelsen: Fokus på mærkning af fisk
13-03-2026