Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det er snart tid til den halvårlige betaling til Koda for brug af musik. Betalingen til Koda sikrer, at virksomheden kan bruge musik på hotellet og restauranten – for eksempel musik eller tv på værelserne, baggrundsmusik på fællesområder og livemusik eller DJ til arrangementer. Jeres betaling sikrer, at dem der har skabt musikken får betaling, når musikken bliver fremført offentligt. Når I har en musikaftale med Koda er det lovligt for jer at bruge musik.
Sådan ændrer I jeres musikaftale
Hvis I har ændringer til virksomhedens musikaftale, for eksempel hvis I har fået flere eller færre værelser, afholdt arrangementer med livemusik eller DJ, så opfordrer Koda til, at I kontakter foreningen og får tilpasset jeres musikaftale. Så passer prisen nemlig med musikbruget.
Kontakt Koda senest d. 7. december 2018 for opdatering af musikaftale på hotellet, på mail [email protected] eller tlf. 33 30 64 94.
Læs mere om jeres musikaftale med Koda ved at logge ind på www.koda.dk/minside
Musik betaler sig
Musik er ikke kun for underholdningens skyld. Undersøgelser viser, at musik kan øge salget op til 9,1 pct. øge trivsel og sætte rammerne for den oplevelse jeres gæster får hos jer. På www.koda.dk/musik har Koda samlet artikler, hvor restauranter, hoteller og forretninger fortæller, hvordan de bruger musik og giver gode råd videre.
Hvis I bruger musik og endnu ikke har en musikaftale med Koda, kan I oprette din aftale på www.koda.dk/hotel.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
AI-voice overtager telefonen i restauranter og hoteller
14-12-2025
-
Madanmelder: Kæder dominerer men bidrager til mangfoldighed
14-12-2025
-
Turistovernatninger steg i oktober og hotellerne trak læsset
14-12-2025
-
Strandhotellet Blokhus bliver en del af Small Danish Hotels
14-12-2025
-
Hooked kæmper mod billigbølgen: “Vi er stadig en niche”
14-12-2025
-
Michelin-restaurant spreder julestemning til byens udsatte
14-12-2025