Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Berlingske sætter i dag fokus på den københavnske modeuge ud fra en række forskellige vinkler. Heriblandt modeugen effekt på turismen og turisterhvervet.

HORESTAs medlemschef, Nadeem Wasi, siger, at det er afgørende for hotel- og restauranterhvervet, at vi er i stand til at afvikle events på dansk jord, som kan tiltrække et internationalt publikum.

”I dette tilfælde er det oven i købet et publikum, som generelt har et højt døgnforbrug. Og effekten har også en længere rækkevidde. Modeugen styrker vores møde- og designbrand på internationalt plan, og det tiltrækker flere mode- og designinteresserede turister. Dette forstærkes yderligere, når indtryk fra København bliver delt på sociale medier og når bredt ud. Endelig viser alle undersøgelser, at det er nemmere at tiltrække de udenlandske turister, der har været i København tidligere,” siger Nadeem Wasi.

København afviser loft over store events

Et forslag om at begrænse antallet af store arrangementer i København er blevet stemt ned i Borgerrepræsentationen. Flertallet ønsker ikke et fast loft over begivenheder, der kan skabe aktivitet og omsætning i byen.

Europas turisme ventes at vokse med 3,1 pct.

Europas rejse- og turismesektor forventes at vokse hurtigere end den samlede økonomi i 2026. Særligt internationale gæsters forbrug ventes at stige, viser en prognose fra World Travel & Tourism Council.

Log ind