Hvordan ser det aktuelle trusselsbillede mod Danmark ud? Og hvad betyder det for hoteller, restauranter og øvrige aktører i oplevelseserhvervet?
Det er blandt de centrale spørgsmål, når HORESTAs nye beredskabsnetværk samles til sit første møde den 11. marts.
På dagen får netværkets deltagere et indblik i den aktuelle sikkerhedspolitiske situation ved tidligere chef for PET og FE, Lars Findsen, der tegner de overordnede linjer og giver sit bud på det aktuelle trusselsbillede.
Når kriser opstår, handler det imidlertid ikke kun om at forstå truslen. Det handler også om at vide, hvordan man samarbejder effektivt med myndighederne. Derfor vil også Jakob Vedsted Andersen, beredskabsdirektør ved Hovedstadens Beredskab, holde et oplæg om, hvordan virksomheder og organisationer bedst spiller sammen med det offentlige beredskab i en eventuel krisesituation.
Program for dagen
Kl. 13:00: Velkomst og præsentation af netværket
Kl. 13:10: Oplæg v. fhv. chef for PET og FE, Lars Findsen om den generelle sikkerhedspolitiske situation og det aktuelle trusselsbillede
Kl. 13:55: Oplæg v. Beredskabsdirektør, Jakob Vedsted Andersen om hvordan virksomheder og organisationer bedst kan spille sammen med beredskabet i krisetider
Kl. 14:30: Bordet rundt
Branchens aktører skal rustes til usikre tider
For hotel- og restaurationsbranchen, hvor driften ofte er døgnåben og tæt forbundet med gæsters tryghed, kan klarhed om samarbejdet være afgørende.
"Beredskab er en ledelsesopgave, som kræver, at vi forstår både trusselsbilledet og vores egen rolle i det samlede nationale beredskab. Derfor har vi oprettet dette netværk, så branchens aktører kan blive klogere på, hvordan vi sammen kan løfte vores del af opgaven," siger Maria Olafsson, politisk chef i HORESTA.
Hun understreger, at ambitionen med netværket er at omsætte viden til konkret handling.
"Vi vil skabe et fortroligt rum, hvor branchens ledere kan dele erfaringer og blive klogere sammen. Samtidig styrker vi vores fælles stemme i dialogen med myndighederne, så beslutninger om beredskab bygger på virkeligheden ude hos vores medlemsvirksomheder," siger Maria Olafsson.
Arbejdet skal munde ud i konkrete resultater
Arbejdet i netværket skal munde ud i to konkrete resultater.
Et politisk udspil fra HORESTA, der tydeligt beskriver branchens rolle og behov i det nationale beredskab, og en praktisk vejledning til medlemmerne med anbefalinger til, hvordan virksomheder bør agere, hvis en krise rammer.
Flere toneangivende aktører fra hotel- og restaurationsbranchen deltager i netværksmødet den 11. marts.
Ønsker du mere information om netværket? Så kontakt politisk konsulent Christian Bülow.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ikonisk hotel i Aarhus sat til salg for en halv milliard
19-03-2026
-
DF vil forbyde arbejdskraft fra muslimske lande: HORESTA advarer
19-03-2026
-
DanCenter går ind i hotelbranchen i Aalborg
19-03-2026
-
Venstre vil give campingpladser større frihed med nyt udspil
19-03-2026
-
Blandet modtagelse af Venstres turismeudspil
19-03-2026
-
Restaurant Flammen åbner første restaurant i Sverige
19-03-2026
-
Wolt politianmeldt for vildledende rabat
19-03-2026
-
Flere politiske partier vil sikre Det Økologiske Spisemærke
19-03-2026
-
Turismeaktører presser på for lavere afgifter
19-03-2026