Trivsel og oplæring lever ikke i mapper eller strategidokumenter.
Det er noget, der skal fungere i køkkenet, i restauranten og i mødet med gæsterne.
For at sikre, at du og dit personale har de bedste forudsætninger for at løse den opgave, inviterer HORESTA og innovationshuset Necto nu til tre praksisnære workshops i marts.
Det er nemt for dig at deltage, da vi afholder kurset i Jylland, Fyn og Sjælland.
Workshoppen er særlig relevant for ledere, HR ansvarlige og andre med ansvar for trivsel, oplæring og arbejdsmiljø i hotel og restauranterhvervet.
Fra gode intentioner til konkret praksis
På workshoppen får deltagerne mulighed for at afprøve nye og praksisnære trivselsredskaber, der er udviklet specifikt til hotel og restauranterhvervet. Samtidig kan deltagerne give direkte input til, hvordan værktøjerne kan blive endnu mere relevante for branchen.
“Trivsel og oplæring hænger tæt sammen. Når medarbejdere føler sig trygge og klædt ordentligt på, smitter det direkte af på både samarbejdet, kvaliteten og gæsteoplevelsen. På workshoppen får deltagerne konkrete redskaber, som de kan tage med hjem og aktivere på arbejdspladsen,” siger Vivi Nedergaard Lambert, arbejdsmiljøchef i HORESTA.
En vifte af værdifulde værktøjer
Workshoppen tager blandt andet fat på læring og værtskab målrettet især yngre medarbejdere, håndtering af svære gæstesituationer, bedre koordinering i hverdagen samt redskaber, der styrker teampræstation, trivsel og restitution.
Som deltager får man adgang til gratis værktøjer, der kan styrke arbejdsglæden, gøre arbejdspladsen mere attraktiv og understøtte arbejdet med den lovpligtige arbejdspladsvurdering (APV).
Efter workshoppen inviteres deltagerne desuden til at dele erfaringer, så værktøjerne kan videreudvikles i tæt samspil med branchen.
Workshoppen afholdes tre gange i marts:
Jylland - 3. marts 2026
Kl. 9.30-12.00 på Montra Hotel Sabro Kro
Viborgvej 780, 8471 Sabro
Læs mere og tilmeld dig
Fyn - 6. marts 2026
Kl. 9.00-12.00 på Sinatur – Storebælt Hotel & Konference
Østerøvej 121, 5800 Nyborg
Sjælland - 12. marts 2026
Kl. kl. 9.00-12.00 på Go Hotel City
Lergravsvej 53, 2300 København
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Christian Wellendorf vinder guld til Bocuse d’Or Europe 2026
17-03-2026
-
Topprofileret dommerpanel er klar til Årets Tjener 2026
17-03-2026
-
København åbner døren for nye hoteller efter politisk beslutning
17-03-2026
-
Få styr på persondata: Lexoforms holder workshops om behandling af persondata
17-03-2026
PRESSEKLIP
-
Danmark vinder guld ved Bocuse d’Or
17-03-2026
-
Folketingsvalget sætter gastroturisme-plan på pause
17-03-2026
-
Sunset Boulevard skærer markant ned på emballage
17-03-2026
-
Flammen fastholder strategi og vil vokse i Danmark
17-03-2026
-
København åbner for flere hotelprojekter
17-03-2026
-
Mødemessen Optimeet satte deltagerrekord
17-03-2026
-
Dalby Hotel på Sydsjælland lukker efter 20 år
17-03-2026