Branchen står stærkt, når Europas største uddannelseskonkurrence, EuroSkills 2025, afholdes i Messecenter Herning i næste uge fra den 9.-13. september.
Tre unge talenter stiller op i hotel- og restaurationsfagene: receptionist Ida Bekker Poulsen fra Phoenix Copenhagen, tjener Augusta Lynge Jensen og kok Kasper Arnfred Zacho.
Torsdag morgen kunne danskerne bl.a. møde Ida Bekker Poulsen i Go’ Morgen Danmark på TV 2, hvor hun fortalte om forberedelserne frem mod konkurrencen. Hun stiller op i disciplinen receptionist og ser frem til at repræsentere branchen. I udsendelsen fortalte hun mere om den opgave, hun får i næste uge.
"Vi er utroligt stolte af, at branchen har så stærke kandidater med til EuroSkills i år. Ida er enormt dygtig til sit fag, og vi glæder os til at følge hende og de andres præstation i Herning i næste uge," siger Pia Svane, chef for kompetencer, bæredygtighed og certificering hos HORESTA.
Ida Bekker Poulsen, deltager som receptionist ved EuroSkills 2025. Foto: SkillsDenmark
Talentfulde kandidater
Augusta Lynge Jensen har allerede vist sit niveau som tjener ved at blive nummer 8 af 33 deltagere ved WorldSkills i Lyon i 2024, hvor hun desuden modtog 'Medallion for Excellence'.
Augusta Lynge Jensen, deltager som tjener ved EuroSkills 2025. Foto: SkillsDenmark
Også Kasper Arnfred Zacho stiller op med værdifuld erfaring. Han træner på erhvervsskolen i Slagelse og har også deltaget i udenlandske konkurrencer. Han har fx deltaget som kommis for sin lærer, Tommy, der deltager i ”Global Chef” i Italien.
Kasper Arnfred Zacho, deltager som kok ved EuroSkills 2025. Foto: SkillsDenmark
Ida, Augusta og Kasper deltog alle i World Skills i 2024.
"De unge deltagere er vigtige ambassadører for vores erhverv. De viser fagene frem fra sin bedste side og er levende beviser på, hvordan talent og EuroSkills går hånd i hånd. Det er også til stor inspiration for branchens fremtidige talenter," siger Pia Svane.
EuroSkills 2025 afholdes i Messecenter Herning den 9.-13. september og samler Europas dygtigste unge inden for 38 forskellige fag.
Vigtige datoer under konkurrencen
Åbningsceremoni: 9. september 2025
Konkurrencedage: 10.-12. september 2025
Afslutningsceremoni: 13. september 2025
Læs mere om EuroSkills 2025 her
Chef for kompetencer, bæredygtighed og certificering
Pia Svane
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Dansk milliardær skaber liv på Hotel Hornbækhus: Renoverer for 30 mio. kr.
06-01-2026
-
Skyggehoteller i København fortsætter trods tilsynssag
06-01-2026
-
Turismeminister: Vi skal fra strategi til handling i 2026
06-01-2026
-
Forgæves rekrutteringer begrænser branchevækst
06-01-2026
-
Tre Bühlmann-hoteller samles under én direktør
06-01-2026
-
Hotelplan ved Amager Strand i modvind
06-01-2026
-
Brancheoptimisme i 2026 trods global uro og stigende omkostninger
06-01-2026
-
Turismebranchen blandt de største jobskabere i Danmark
06-01-2026
-
Ebeltoft Park Hotel solgt: Genåbner til foråret
06-01-2026