De danske regler for korttidsudlejning af helårsboliger kan ikke håndhæves. Det fremgår af den evaluering, som Plan- og Landdistriktsstyrelsen har offentliggjort i dag. Her konkluderes det, at myndighederne ikke har adgang til de nødvendige oplysninger om, hvem der udlejer, og hvor mange dage boligerne udlejes.

”Evalueringen viser sort på hvidt, at lovgivningen er mangelfuld. I dag kan man udleje sin bolig langt over den tilladte grænse uden risiko for sanktioner. Det betyder, at spekulanter kan drive reelle overnatningsvirksomheder i konkurrence med hoteller og andre professionelle aktører, men på helt andre vilkår,” siger Jeppe Møller-Herskind, adm. direktør i HORESTA.

Han glæder sig over, at regeringen nu selv dokumenterer problemerne, som HORESTA har advaret imod i årevis, og opfordrer til hurtig handling.

”Statsministeren har i sin åbningstale bebudet en stramning, og det håber vi, regeringen nu leverer på. Det vigtigste for os er, at der kommer reel kontrol og konsekvens, når reglerne overskrides. Hvordan modellen præcis indrettes, er mindre vigtigt,” siger Jeppe Møller-Herskind.

Evalueringen viser, at Plan- og Landdistriktsstyrelsen siden 2019 kun har behandlet 161 sager om udlejning, hvoraf blot 13 handlede om helårsboliger, og ingen førte til sanktioner. Myndighederne mangler adgang til oplysninger om, hvem der udlejer, og hvor mange dage boligerne udlejes.

Dermed er det umuligt at kontrollere, om 70-dagesgrænsen overholdes. Evalueringen anbefaler, at Danmark enten indfører en national oplysningspligt eller implementerer EU’s nye forordning om korttidsudlejning, der stiller krav til datadeling fra platforme som Airbnb.

Læs evalueringen her

HORESTA vil stoppe nulemissionszone på Vesterbro

Planerne om en nulemissionszone på Indre Vesterbro kan gøre det langt vanskeligere at drive hotel og restaurant i området. HORESTA advarer om urimelige konsekvenser for erhvervslivet og peger på op mod 10.000 kilometer ekstra omvejskørsel hver dag.

Hotel Kongens Ege gør klar til genåbning

Hotel Kongens Ege i Randers ventes at åbne igen efter flere års stilstand. En ny ejer har indgået en driftsaftale med hotelinvestor Youssef El Maanaki, som skal stå for driften.

Danske Hoteller øger omsætning og overskud

Hotelkæden Danske Hoteller oplevede fremgang i både omsætning og resultat i 2025. Samtidig investerede selskabet et trecifret millionbeløb og fastholder ambitionen om at udvide porteføljen.

Log ind