Hvis du overvejer at sætte gang i en trivselsmåling i din virksomhed, er det nu, du skal beslutte dig. Med HORESTAs værktøj Better Hospitality Workplace (BHW) kan du stadig nå at få gennemført undersøgelsen og have resultaterne klar, inden året går på hæld.
BHW er udviklet specielt til hotel-, restaurant- og turisterhvervet og giver et detaljeret indblik i medarbejdernes trivsel. Undersøgelsen afdækker både, hvor medarbejderne er tilfredse, og hvor der er potentiale for forbedringer. Dermed får ledelsen et værdifuldt udgangspunkt for at styrke arbejdsmiljøet – til gavn for både medarbejdere og bundlinje.
Sammenlign jer selv med resten af branchen
En af styrkerne ved BHW er, at det rækker længere end en traditionel trivselsmåling. Undersøgelsen kan erstatte den lovpligtige psykiske APV, og samtidig giver HORESTA et unikt branche-benchmark, så du kan se, hvordan din virksomhed står i forhold til andre i erhvervet. Det giver et ekstra lag af indsigt, der kan bruges aktivt i arbejdet med at tiltrække og fastholde de rigtige medarbejdere.
For medarbejderne er undersøgelsen enkel at besvare. Den kan udfyldes via sms eller mail, på flere sprog, og tager kun omkring ti minutter. For dig som leder betyder det, at du hurtigt får et klart billede af organisationens styrker og udfordringer. Resultaterne samles online, og HORESTA tilbyder uden beregning en opfølgende online gennemgang med HR eller ledelsen, så I kan omsætte tallene til konkrete handlinger.
Som noget nyt kan resultaterne også overføres direkte til HORESTAs ESG Monitor, så du får et samlet overblik over både medarbejdertilfredshed og virksomhedens bæredygtighedsdata. Dermed spiller BHW direkte sammen med andre af HORESTAs værktøjer og kan bidrage til at styrke både rapportering og udviklingsarbejde.
Vil du høre mere, kan du kontakte chefkonsulent Karin Bækby Petersen på tlf. 35 24 80 24 eller mail [email protected]
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Turismebranchen klar med krav i valgkamp
27-02-2026
-
Stor kongres i København ventes at give 75.000 overnatninger
27-02-2026
-
Nord Collection udvider: 71 nye hotellejligheder åbner på Amager
27-02-2026
-
Tre unge hoteliværksættere åbner to hoteller
27-02-2026
-
Mødeturisme i provinsen kræver fælles løft
27-02-2026
-
Jamie Oliver relancerer Jamie’s Italian i Storbritannien
27-02-2026