Hvordan udvikler du din forretning i restaurationsbranchen i en tid, hvor markedet rykker sig hurtigt og gæsternes forventninger ændrer sig lige så hurtigt? 

Deltag til Restaurant Insights 2025 og få ny viden, konkrete værktøjer og inspiration fra nogle af branchens mest erfarne profiler.

Det hele sker, når HORESTA den 1. december holder seminaret Restaurant Insights hos Madklubben i Carlsberg Byen i København.

"Restaurant Insights 2025 bliver en dag, hvor du får de nyeste indsigter i restaurantbranchens udvikling og danskernes forbrugsvaner, og hvor førende aktører deler værdifulde erfaringer fra deres hverdag. Det er indsigter, deltagerne konkret kan tage med hjem og bruge i deres daglige arbejde," siger Jonas Kjær, cheføkonom i HORESTA.

Dagen byder blandt andet på oplæg fra HORESTA, Kristoffer Gleberg fra Madklubben, Lasse Sørensen fra Sovino Brands og Mathias Dollerup Sproegel, seniorøkonom i Sydbank.

Du får samtidig en opdatering på HORESTAs vigtigste dagsordener og mulighed for at udvide dit netværk over både morgenkaffe og en let frokost.

Arrangementet afholdes mandag den 1. december hos Madklubben i Home of Carlsberg i København. Det er gratis for medlemmer af HORESTA at deltage, mens prisen for ikke-medlemmer er 1.500 kr. ekskl. moms.

Restaurant Insights 2025 er målrettet direktører, restaurantchefer, køkkenchefer og andre med ansvar for drift og økonomi i restaurationsbranchen.

Læs mere og tilmeld dig her

Se det fulde program her 

9:00 – 9:30 Morgenkaffe og registrering

9:30 – 9:35 Velkommen

9:35 – 10:05 Restaurantbranchens udvikling
                      v. Jonas Kjær, HORESTA

10:05 – 10:35 Madklubbens strategiske dilemmaer?
                        v. Kristoffer Friis Gleberg, COO, Madklubben

10:35 – 10:50 Pause

10:50 – 11:15 Optimer din betalingsløsning
                        v. Lasse Sørensen, partner, COO, Sovino Brands

11:15 – 12:00 Dansk økonomi: Status og forventninger
                        v. Mathias Dollerup Sproegel, Seniorøkonom, Sydbank

12:00 – 12:15 Update fra HORESTA

12:15 – 13:00 Frokost og netværk

 

Jonas
Cheføkonom
Jonas Kjær

HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres

Adm. direktør i HORESTA, Jeppe Møller-Herskind, går i rette med ønsket om at udvide stoppet for nye natbevillinger i Indre By. Ifølge ham er byens puls en forudsætning for Københavns attraktivitet. Han peger på, at et flertal af københavnerne bakker op om restaurations- og nattelivet.

Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen

Brøchner Hotels har slået dørene op til Ottilia Heritage med 14 suiter i historiske rammer. Konceptet er en udvidelse af Hotel Ottilia og kombinerer industrihistorie med moderne komfort. Gæster får samtidig adgang til hotellets faciliteter og AIRE Ancient Baths Copenhagen.

HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler

Miljøminister Magnus Heunicke vil se på en ensretning af affaldsreglerne, og det vækker opbakning i HORESTA. Særligt kæderestauranter oplever udfordringer med forskellige kommunale fortolkninger. Branchen efterlyser klare rammer og ens praksis.

Log ind