Der har været flere sager om mulig aldersdiskrimination i forbindelse med opsigelse af en medarbejder.
En af de senere sager omhandlede en mediekoncern, som blev hårdt ramt på deres drift grundet corona, som medførte, at virksomheden skulle foretage nedskæringer. I den forbindelse blev der udvalgt to medarbejdere, som blev opsagt. Virksomhedens valg faldt på disse medarbejdere, idet deres enhed bl.a. blev nedlagt.
Medarbejderne var henholdsvis 61 og 64 år, og havde mere end 30 års anciennitet.
Det var de to medarbejderes opfattelse, at de blev opsagt pga. deres alder og lange anciennitet. Den ene medarbejder gjorde gældende, at denne havde et stort netværk til brug for sit arbejde, og at medarbejderen kunne være blevet omplaceret til andre opgaver. Den anden medarbejder anførte, at medarbejderen ikke havde modtaget kritik for sit arbejde.
Under retssagen forklarede direktøren af virksomheden, at opsigelserne var nødvendige og begrundet i reducering af omkostninger, som mindst muligt påvirkede driften, og at de to medarbejdere blev opsagt som led i en spareplan som følge af coronakrisen. Yderligere blev det oplyst, at ved udvælgelsen havde virksomheden lagt vægt på objektive kriterier bestående i fleksibilitet, kompetencer samt overblik.
Men retten kom frem til, at ud fra de statistiske oplysninger om aldersfordelingen i virksomheden var der en formodning for, at opsigelserne var begrundet i medarbejdernes alder. Bl.a. fandt retten frem til, at den ene af stillingerne reelt set ikke var blevet nedlagt.
Medarbejderne blev tilkendt godtgørelser på hver 8 måneders løn. Her blev der lagt vægt på de to medarbejderes anciennitet, men samtidig var der formidlende omstændigheder for virksomheden grundet den økonomiske situation.
Juridisk chef i HORESTA, Karina Lafrenz, udtaler følgende:
”Der gælder en meget tung bevisbyrde for virksomheder, hvis der fra medarbejderens side kan påvises en formodning for aldersdiskrimination. Denne bevisbyrde er væsentlig tungere end ved en almindelig opsigelse. Yderligere er der tale om store godtgørelseskrav, hvis det viser sig, at der er diskrimineret. Vær derfor ekstra opmærksom, når en opsigelse omfatter en medarbejder med høj alder.”
Medlemmer kan kontakte HORESTA for nærmere rådgivning vedrørende opsigelser eller andre ansættelsesretlige spørgsmål. Ring da til HORESTA’s juridiske callcenter på 35 24 80 40.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Styrk din ESG-rapportering med ESG Monitor
05-12-2025
PRESSEKLIP
-
Vejle får nyt hotel med 87 værelser
05-12-2025
-
Udeblivelser koster københavnsk restaurant 150.000 kr.
05-12-2025
-
Danske Hoteller fejrer 35 år med fokus på lokal forankring
05-12-2025
-
Ny aftale med Forsvaret sikrer fremtiden for Aarhus Airport
05-12-2025
-
Nordsjællandsk grillkæde åbner nyt spisested
05-12-2025
-
Politikere drømmer om festivalplads og kæmpearena i København
05-12-2025
-
Ny formand skal styrke madkulturen i Danmark
05-12-2025
-
Delte meninger om autocampere i turismeerhvervet
05-12-2025