HORESTA samler nu en række centrale fagområder i en ny, fælles afdeling med det formål at skabe større sammenhæng i rådgivningen og sikre bedre udnyttelse af organisationens specialviden.
Afdelingen får navnet Kompetencer, bæredygtighed og certificering og kommer til at omfatte både uddannelsesområdet, fagkonkurrencer samt HORESTAs indsats inden for energi, miljø og certificeringer.
Pia Svane, der i forvejen har ansvaret for HORESTAs arbejde med efteruddannelse, elevuddannelser og fagkonkurrencer som Årets Kok, Skills og de nordiske elevmesterskaber, får nu også ansvar for Green Key-certificeringen, hotelklassifikation og energi- og miljørådgivning.
”Med den nye organisering samler vi fagområder, som i stigende grad spiller tæt sammen. Det gælder for eksempel arbejdet med miljøcertificeringer og hotelklassifikation, hvor der er et stort potentiale for synergi. Samtidig styrker vi vores mulighed for at tilbyde målrettet rådgivning på tværs af vores faglige indsatser, når vi er i dialog med medlemmerne”, siger konstitueret adm. direktør Jeppe Møller-Herskind.
Målet med den nye afdeling er blandt andet at skabe en endnu stærkere forståelse for medlemmernes behov – både når det handler om bæredygtighed og grøn omstilling, og når det gælder kompetenceudvikling og rekruttering.
”Det handler om at møde vores medlemmer i øjenhøjde og gøre det nemmere for dem at få kvalificeret sparring på tværs af deres udfordringer og ambitioner”, siger Pia Svane.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Alchemist er verdens femtebedste restaurant
20-06-2025
-
Forventer 20.000 ekstra overnatninger: Destination skal håndtere firmaidrættens svar på OL
20-06-2025
-
Flammen åbner stor restaurant i Silkeborg
20-06-2025
-
&Tradition åbner stilrent hotel i hjertet af København
20-06-2025
-
Madens Folkemøde får millionstøtte efter rekordår
20-06-2025
-
Har over 4000 restauranter på verdensplan: Nu åbner de for første gang i København
20-06-2025
-
Prolog åbner ny kaffebar på Papirøen
20-06-2025