Denne sommer har Jyllands-Posten dokumenteret, hvordan korttidsudlejning i Danmark i vidt omfang foregår uden reel kontrol og i strid med intentionerne bag lovgivningen. Avisens artikler har blandt andet afdækket, hvordan professionelle aktører systematisk driver omfattende Airbnb-virksomhed året rundt – ofte uden ejernes samtykke og i direkte konkurrence med hotellerne. Samtidig er myndighederne stort set uden handlemuligheder, fordi kommunerne ikke har adgang til de nødvendige data for at kontrollere, om loftet på 70 dage overholdes. Skattestyrelsens egne tal viser, at 92 procent af udlejernes indberetninger er fejlbehæftede, og på landsplan er der siden reglernes indførelse i 2019 ikke udstedt en eneste bøde.
”Vi har i årevis advaret om, at Airbnb i stigende grad bliver brugt til erhvervsmæssig udlejning uden tilstrækkelig registrering, kontrol eller fair beskatning. Det skader hotellerne, skaber unfair konkurrence og presser boligmarkedet. Jyllands-Postens afdækning bekræfter, at problemerne er massive – og det bør få politikerne til at reagere,” siger Jeppe Møller-Herskind, konstitueret adm. direktør i HORESTA.
Fjern bundfradrag
HORESTA ønsker, at Danmark hurtigst muligt implementerer EU’s forordning om korttidsudlejning og indfører registreringspligt for alle udlejere, krav om indberetning af både indtægt og antal udlejningsdage samt et loft på maksimalt 35 udlejningsdage årligt. Derudover bør bundfradraget på 32.300 kr. fjernes, og platforme som Airbnb forpligtes til at fjerne boliger, der overskrider reglerne.
”Vi mener, at det er på høje tid, at der kommer gennemsigtighed og reel håndhævelse. Hvis ikke der er fartkontrol på vejene, vil nogle køre for stærkt. Det samme gælder på korttidsudlejningsmarkedet,” siger Jeppe Møller-Herskind.
HORESTA understreger, at korttidsudlejning kan være et positivt supplement til turismeerhvervet – men kun hvis det sker ansvarligt og på fair vilkår.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Booking.com får millionbøde for skjulte gebyrer
02-09-2025
-
HORESTA: Sommeren gav stærk højsæson
02-09-2025
-
Tre danske hoteller kan få Michelin-nøgler
02-09-2025
-
Minister lover handling på høje affaldsgebyrer
02-09-2025
-
McDonald’s satser på lavpris med relancering
02-09-2025
-
Ny hotelchef vil løfte Copenhagen Plaza
02-09-2025
-
Debat: Midtjylland mangler taxaer til turister
02-09-2025
-
Radisson indfører ny global betalingsplatform
02-09-2025
-
Amerikanske turister valfarter til Odense
02-09-2025
-
AI i drive-thru skaber udfordringer for Taco Bell
02-09-2025