På den internationale hotelkonference, The Lobby, som HORESTA har indgået partnerskabsaftale med, var der fyldt sal og god stemning dagen igennem.
Deltagerne kunne opleve flere danske og internationale oplægsholder, der delte ud af deres værdifulde erfaringer og blandt andet gav et indblik i, hvordan man leder og motiverer unge medarbejdere, som ofte har nogle andre krav til arbejdspladsen end tidligere.
Fleksibilitet, medbestemmelse, fællesskabsfølelse og en højere grad af ansvar er nogle af de ting, der kendetegner branchens unge medarbejdere, og det kan du høre Danni Bühlmann fra Bühlmann Hotel & Gastronomi og Karen Nedergaard Svendsen fra Absalon Group tale mere om i videoen herunder.
Co-founder af The Lobby, Dorte Bagge, fortæller også om, hvordan branchen kan drive udvikling igennem fællesskab.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
AI-voice overtager telefonen i restauranter og hoteller
14-12-2025
-
Madanmelder: Kæder dominerer men bidrager til mangfoldighed
14-12-2025
-
Turistovernatninger steg i oktober og hotellerne trak læsset
14-12-2025
-
Strandhotellet Blokhus bliver en del af Small Danish Hotels
14-12-2025
-
Hooked kæmper mod billigbølgen: “Vi er stadig en niche”
14-12-2025
-
Michelin-restaurant spreder julestemning til byens udsatte
14-12-2025